تلفن +98713202

مرکز جامع تصویر برداری پزشکی و رادیولوژی مداخله ای فراپرتو

کاربرد سی تی اسکـــن در تشخیــص بیمــاری مغز و اعصاب

تعداد بازدید : 49
نویسنده خبر :
منبع :
22 1399 آذر

در توموگرافی کامپیوتری (سی تی) سر یا مغز از دستگاه‌های مخصوص اشعه ایکس استفاده می‌شود که به ارزیابی آسیب‌دیدگی‌های سر، سردردهای شدید، سرگیجه و علائم دیگر آنوریسم مغزی، خونریزی، سکته مغزی و تومورهای مغزی کمک می‌کند. همچنین این روش به پزشکان در ارزیابی صورت، سینوس‌ها و جمجمه یا پرتودرمانی برای سرطان مغز در موارد اورژانسی نیز کمک می‌کند. با این روش آسیب‌دیدگی‌ها و خونریزی‌های داخلی به سرعت مشخص شده و به زنده ماندن بیمار کمک می‌کند.

تصاویر مقطعی که به وسیله سی تی اسکن گرفته می‌شود می‌تواند در چند صفحه نمایش داده شده و تصاویری سه بعدی ساخته شود. این تصاویر را می‌توان روی مانیتور کامپیوتر مشاهده کرد یا روی فیلم پرینت گرفته و یا روی سی دی یا دی وی دی آنها را رایت کرد. تصاویر سی تی از ارگان‌های داخلی بدن، استخوان‌ها، مخصوصا بافت‌های نرم و عروق خونی معمولاً مفصل‌تر و دقیق‌تر از عکس‌های گرفته‌شده به روش اشعه ایکس معمولی است.

در مورد بارداری و بیماری‌هایی که اخیراً به آنها مبتلا شده‌اید همچنین در مورد داروهای مصرفی و آلرژی‌هایی که دارید، پزشک را مطلع کنید. احتمالاً به شما توصیه می‌شود که چند ساعت قبل از انجام این فرایند از خوردن و آشامیدن پرهیز کنید. اگر شما به ماده حاجب حساسیت دارید، پزشک داروهایی را برای شما تجویز می‌کند که واکنش‌های آلرژیک را کاهش می‌دهد. این داروها باید 12 ساعت قبل از انجام فرایند مصرف شوند. جواهرات و زیور‌آلات خود را در خانه گذاشته و لباسی گشاد و راحت بپوشید.مقالات مرتبطنظراتـــــــــ